loader image

Kako ublažiti simptome bronhitisa?

Šta je bronhitis i vrste bronhitisa?


Kada su u pitanju bolesti disajnih puteva, bronhitis je svakako nešto na šta bi svako trebalo da se obrati pažnju. Bronhitis podrazumijeva upalu sluznice bronhija, koji čine puteve kroz koje vazduh dospjeva do naših pluća.

Iako ova bolest sama po sebi ne mora biti pretjerano opasna, veoma je važno prepoznati je na vrijeme, jer iz nje mogu proisteći ozbiljniji problemi, poput upale pluća ili čak hronične opstruktivne bolesti pluća.
Dakle, dobro je znati kako pravilno liječiti ovu bolest i kako izbjeći teže posljedice, s obzirom na to da bronhitis dolazi u više različitih oblika.

Postoje dvije osnovne vrste bronhitisa koje mogu napasti tvoja pluća, a to su akutni i hronični bronhitis.

Akutni bronhitis karakterističan je za dolazak zimskog perioda i često je popraćen i drugim zdravstvenim problemima poput prehlade ili upale gornjih disajnih puteva.

S druge strane, hronični oblik bolesti posljedica je pušenja ili dužeg i redovnog boravka u prostoru u kojem vazduh nije dobar za tvoja pluća. Ovaj oblik bolesti nije moguće u potpunosti izliječiti pa stoga trebaš paziti u kakvom prostoru boraviš.

Nezdravo okruženje na poslu, može dugoročno uzrokovati ovaj problem. U nastavku ćemo proučiti svaku vrstu bronhitisa.

Akutni bronhitis je upala sluznice bronhija, što su disajni putevi koji vode do pluća. Ova upala obično ima iznenadan početak i često je povezana sa virusnim infekcijama, poput prehlade. Simptomi akutnog bronhitisa uključuju kašalj, produženo izlučivanje sluzi, otežano disanje i nelagodnost u grudnom košu. Većina slučajeva akutnog bronhitisa prolazi samostalno uz odgovarajući odmor i hidrataciju, ali u nekim situacijama može biti potrebna medicinska intervencija, posebno ako simptomi postanu ozbiljni ili se pogoršaju.

Simptomi akutnog bronhitisa uključuju:

  1. Kašalj:Čest je simptom akutnog bronhitisa. Kašalj može biti suv ili praćen produženim izlučivanjem sluzi.
  2. Izlučivanje sluzi: Može se primjetiti prisustvo guste sluzi koja se luči iz disajnih puteva.
  3. Otežano disanje: Osoba može osijetiti otežano disanje ili osećaj stezanja u grudnom košu.
  4. Povišena temperatura: Povišena tjelesna temperatura može se javiti kao odgovor na infekciju.

Hronični bronhitis je dugotrajna, upalna bolest disajnih puteva koja se karakteriše inflamacijom (upalom) bronhija, koji su cijevi koje dovode vazduh u pluća. Ova upala može dovesti do otoka sluzokože bronhija i povećane proizvodnje sluzi. Kao rezultat toga, dolazi do suženja disajnih puteva, otežanog protoka vazduha i simptoma poput kašlja i otežanog disanja.

Glavni simptomi hroničnog bronhitisa uključuju:

  1. Kašalj: Kašalj je najčešći simptom hroničnog bronhitisa. On može biti uporan i produžen, često praćen iskašljavanjem guste sluzi. Kašalj se obično pogoršava ujutru i noću.
  2. Produžen kašalj: Da bi se dijagnostikovao hronični bronhitis, kašalj mora biti prisutan najmanje tri mjeseca tokom najmanje dvije uzastopne godine.
  3. Iskašljavanje sluzi: Ispuštanje velike količine sluzi (iskupljenja) je karakteristično za hronični bronhitis. Sluz može biti gusta i žutkasto-zelene boje.
  4. Otežano disanje: Suženje disajnih puteva može dovesti do otežanog disanja, posebno tokom fizičke aktivnosti ili u situacijama kada su disajni putevi dodatno iritirani.
  5. Kratak dah: Osobe sa hroničnim bronhitisom mogu imati osećaj nedostatka vazduha čak i tokom lakše fizičke aktivnosti ili u mirovanju.
  6. Štucanje: To je zviždanje ili šuštanje koje se čuje prilikom disanja, a uzrokovano je suženjem disajnih puteva.
  7. Infekcije disajnih puteva: Osobe sa hroničnim bronhitisom su sklonije čestim infekcijama disajnih puteva, kao što su upale pluća.
  8. Umor: Otežano disanje i borba sa simptomima mogu dovesti do opšteg umora i smanjenja energije.

Dijagnoza i liječenje

Sada kada smo razgovarali o simptomima i dijagnozi, hajde da istražimo najbolje pristupe liječenju.

Kod akutnog bronhitisa, koji je najčešće virusnog porekla, važno je fokusirati se na ublažavanje simptoma. Antibiotici neće biti efikasni protiv virusa, pa je ključno osloniti se na olakšavajuće mere. Redovno ispiranje nosa slanom vodom, hidratacija, upotreba ovlaživača vazduha i korišćenje kašljača mogu pomoći.

Posebno je bitno vakcinisati se protiv gripa, jer je grip čest uzročnik akutnog bronhitisa. Vakcinacija može značajno smanjiti rizik od oboljevanja.

Prirodni lijekovi za bronhitis

Postoji nekoliko prirodnih lijekova koji mogu pomoći u sprječavanju, ublažavanju simptoma, pa čak i liječenju bronhitisa.

Bronho Plus je prirodni antioksidans koji djeluje protuupalno, antibakterijski i antivirusno, što ga čini idealnim sastojkom za ublažavanje simptoma bronhitisa i drugih poteškoća sa disajnim putevima.

Simptome možeš pokušati ublažiti još nekim prirodnim sastojcima poput meda koji će ublažiti kašalj i smanjiti nadraženost disajnih puteva.

Zapravo, svi lijekovi protiv kašlja, posebno oni na biljnoj bazi, poput sirupa od islandskog lišaja, mogu se smatrati dobrim načinom obračunavanja s ovom bolesti. Preporučuje se i piti puno tečnosti u svrhu lakšeg iskašljavanja.

Kako prepoznati bronhitis?

Svaki kašalj ne predstavlja bronhitis. Uzroci kašlja mogu biti mnogobrojni i različiti. Na primer, kašalj može biti posljedica upale gornjih disajnih puteva ili ozbiljnijih stanja poput upale pluća. Ponekad, čak i prisustvo stranog tijela u disajnim putevima može dovesti do kašlja.

Takođe, zagađen vazduh ili izloženost dimu mogu uzrokovati kašalj kod ljudi. Kašalj je često tijelo koje pokušava da se oslobodi iritanata ili štetnih čestica iz disajnih puteva.

Zbog te raznolikosti uzroka, važno je shvatiti da kašalj može biti posljedica različitih faktora. Ako imate kašalj koji je uporan ili ima dodatne simptome, kao što su poteškoće s disanjem, groznica ili bol u grudima, trebali biste se posavijetovati sa stručnim medicinskim timom kako biste utvrdili uzrok i dobili odgovarajuću njegu.

Lijek za bronhitis

Bronhitis, kada se javlja u kombinaciji s astmom ili nekom od alergija, zahtijeva poseban pristup u liječenju kako bi se olakšali simptomi i poboljšalo opće stanje pacijenta.

Jedan od najčešćih tretmana u ovakvim slučajevima je korištenje inhalatora u kombinaciji sa čajem koji će znatno suzbiti simptome.

Bronho Plus na prirodan način rješava problem sa disajnim putevima.

Da li je bronhitis zarazan?

To zavisi o kojem se obliku bolesti radi. Akutni bronhitis uzrokuju virusi, što znači da može biti zarazan, pa je važno biti pažljiv kod iskašljavanja kako se virusi ne bi širili kapljičnim putem.

Hronični bronhitis, s druge strane, nije zarazan jer se ovdje zapravo radi o istrošenosti pacijentovih pluća koja su takva postala zbog dugotrajnog udisanja zraka lošeg kvaliteta.