loader image

Sve što trebate znati o slabosti, umoru i stresu!

Šta ćete pročitati u tekstu?

Šta je slabost, a šta umor?

Tačno je da izrazi “slabost” i “umor” često mogu djelovati kao da znače isto, ali zapravo se odnose na različite senzacije. Razumijevanje razlike između ovih pojmova može biti od suštinskog značaja kako za vas, tako i za vašeg ljekara, kako biste bolje razumijeli potencijalne uzroke vaših simptoma.

Slabost se odnosi na nedostatak fizičke ili mišićne snage, uz osećaj da je potrebno više napora za izvođenje pokreta ruku, nogu ili drugih mišića.

Ako je slabost rezultat prisustva boli, osoba možda može pokrenuti mišiće, ali će to biti bolno.

Umor je osećaj iscrpljenosti ili potrebe za odmorom, često uzrokovan nedostatkom energije ili snage. Umor može biti posledica pretjeranog napora, lošeg sna, stresa, dosade ili nedostatka fizičke aktivnosti.

Takođe, umor može biti simptom različitih zdravstvenih problema, uključujući nuspojave lijekova ili medicinskih tretmana poput hemoterapije. Anksioznost ili depresija takođe mogu izazvati osećaj umora.

Važno je razumijeti da i slabost i umor predstavljaju simptome, a ne same bolesti. S obzirom na to da mnogi zdravstveni problemi mogu izazvati ove simptome, važno je analizirati i druge prisutne simptome kako biste dobili kompletnu sliku. Vašem ljekaru će pomoći tačno razumijevanje prirode slabosti ili umora kako bi postavili tačnu dijagnozu i preporučili odgovarajući tretman ili režim njege.

Prirodno rješenje za loše raspoloženje, umor, stres i loš san.

Koji zdravstveni problemi mogu uzrokovati slabost mišića?


Opšta slabost često se pojavljuje nakon pretjerane fizičke aktivnosti, kao što je dugotrajno hodanje. Možda ćete osećati opštu slabost i umor, a vaši mišići mogu biti bolni. Ovi simptomi obično nestaju u roku od nekoliko dana.

U rijetkim slučajevima, opšta slabost mišića može biti uzrokovana drugim zdravstvenim problemima, kao što su:

  1. Problemi s mineralima (elektrolitima) koji se prirodno nalaze u organizmu, kao što su niske koncentracije kalijuma ili natrijuma.
  2. Infekcije, kao što su infekcije urinarnog trakta ili respiratorne infekcije.
  3. Problemi sa štitnom žljezdom, koja reguliše način na koji organizam koristi energiju.
    – Usporeno funkcionisanje štitne žlijezde (hipotireoza) može uzrokovati umor, slabost, letargiju, debljanje, depresiju, probleme s pamćenjem, konstipaciju, suvu kožu, osetljivost na hladnoću, suvu i lomljivu kosu, krhke nokte ili žućkastu kožu.
    – Prekomijerno funkcionisanje štitne žlijezde (hipertireoza) može izazvati umor, gubitak težine, ubrzan rad srca, osetljivost na toplotu, znojenje, nervozu, anksioznost, slabost mišića i povećanu štitnu žlezdu.
  4. Guillain-Barré sindrom, retko stanje nervnih vlakana koje dovodi do slabosti u nogama, rukama i drugim mišićima, a može napredovati do potpune paralize.
  5. Miastenija gravis, retki hronični poremećaj koji izaziva slabost i brz zamor mišića.

Postepeno pogoršavanje slabosti mišića zahtjeva posjetu ljekaru.

Nagla slabost mišića i gubitak funkcije u određenom dijelu tijela mogu ukazivati na ozbiljne probleme u mozgu (kao što je moždani udar ili prolazni ishemijski napad), kičmenoj moždini ili sa određenim nervom u tijelu.

Umor se odnosi na osećaj iscrpljenosti ili nedostatka energije. Može se javiti kao blagi umor izazvan prekomijernim radom, nedostatkom sna, brigom, dosadom ili nedostatkom fizičke aktivnosti. Čak i obična bolest poput prehlade ili gripa može izazvati umor, a taj umor obično nestaje kako bolest prolazi. Blagi umor obično prati zdravstveni problem koji može biti ublažen kućnim tretmanom i ne zahtjeva obavezno posjetu ljekaru.

Emocionalno stresne Situacije takođe mogu izazvati osećaj umora. Takav tip umora obično nestaje kada se stres smanji.

Mnogi lijekovi, kako oni na recept, tako i oni dostupni bez recepta, mogu uzrokovati slabost ili umor. Takođe, konzumacija alkohola, kofeina ili ilegalnih droga može prouzrokovati osjećaj umora.

Posjeta ljekaru često je potrebna kada umor prati ozbiljnije simptome, kao što su ozbiljni problemi s disanjem, indikacije ozbiljnih bolesti, neobjašnjivo krvarenje ili nenormalno gubljenje ili dobijanje na težini. Umor koji traje duže od 2 sedmice obično zahtjeva ljekarsku procjenu. Ova vrsta umora može biti posljedica ozbiljnijih zdravstvenih problema.

Koji zdravstveni problemi mogu uzrokovati stres?

Ako umor traje duže od dvije nedelje, obavezno se posavetujte s ljekarom. Ova produžena forma umora može ukazivati na ozbiljnije zdravstvene probleme, kao što su:

  1. Smanjena količina hemoglobina (koji nosi kiseonik) u crvenim krvnim ćelijama (anemija).
  2. Problemi sa srcem, kao što su koronarna arterijska bolest ili zatajenje srca, koji mogu ograničiti dotok kiseonika bogate krvi do srčanog mišića i drugih dijelova tela.
  3. Metabolički poremećaji, poput dijabetesa, gdje se šećer (glukoza) zadržava u krvi umjesto da ulazi u ćelije tijela kako bi se koristio kao izvor energije.
  4. Problemi sa štitnom žlijezdom, koja reguliše način na koji tijelo koristi energiju.
    • Usporeno funkcionisanje štitne žlijezde (hipotireoza) može uzrokovati umor, slabost, letargiju, debljanje, depresiju, probleme sa pamćenjem, konstipaciju, suvu kožu, osetljivost na hladnoću, grubu i proređenu kosu, krhke nokte ili žućkastu nijansu kože.
    • Prekomerno funkcionisanje štitne žlezde (hipertireoza) može rezultirati umorom, gubitkom telesne mase, ubrzanim radom srca, osetljivošću na toplotu, znojenjem, razdražljivošću, anksioznošću, slabostima mišića i povećanjem štitne žlijezde.
  5. Bolesti bubrega i jetre koje mogu izazvati umor kada se koncentracija određenih hemikalija u krvi podigne do toksičnih nivoa.
  6. Mijalgički encefalomijelitis/sindrom hroničnog umora je neuobičajen uzrok teškog, trajnog umora.

Prirodna pomoć za umor, stres, loše raspoloženje i slab san